Links
Te fundit nga PolitikeMe shume nga Politike
Ajazi pajiset me certifikate sigurie, pritet raportimi ne Kuvend
Ajazi pajiset me certifikate sigurie, pritet raportimi ne Kuvend
Komisioni i Sigurisë pritet që në ditët në vijim të zhvillojë një seancë dëgjimore me kreun e Shërbimit Informativ Shtetëror, Visho Ajazi Lika pasi ky i fundit është pajisur me certifikatën e sigurisë. Nevoja për zhvillimin e kësaj seance dëgjimore u theksua dje në Komisionin e Sigurisë nga anëtari demokrat, Flamur Noka. “Është momenti që kreu i Shërbimit të vijë të raportojë pranë komisionit. Duhet të vijë për të marrë vesh të vërtetën populli”, -...
http://www.vetemlajme.com/ajazi-pajiset-me-certifikate-sigurie-pritet-raportimi-ne-kuvend--artikull-11562.p.w

 Danimarke, Meta merr mbeshtetje per ne qershor
Danimarke, Meta merr mbeshtetje per ne qershor
Mbështetje për statusin e kandidatit edhe nga Danimarka, një nga vendet skeptike ndaj Shqipërisë. Këtë qëndrim pozitiv ia ka shfaqur Kryetarit të Kuvendit, Ilir Metës dje, në Kopenhagen Kryetari i Parlamentit të Danimarkës, Mogens Lykketoft dhe Presidiumi i Parlamentit. Meta ka mbajtur edhe një fjalim gjatë seancës plenare. Kreu i Kuvendit shoqërohej nga një delegacion parlamentar i përbërë nga Gramoz Ruci, Shpëtim Idrizi, Agron Duka, Olta Xhaçka, Musa Ulqini, Ambasadori...
http://www.vetemlajme.com/-danimarke-meta-merr-mbeshtetje-per-ne-qershor--artikull-11561.p.w

“S’eshte normale qe nje ish-deputet apo ish-minister te dale ne pension 55 vjec”
“S’eshte normale qe nje ish-deputet apo ish-minister te dale ne pension 55 vjec”
Ministri i Mirëqenies Sociale, Erion Veliaj thotë se, skema e re e pensioneve parashikon rritje të moshës së pensionit për ata persona që sot janë 30-40 vjeç dhe nuk do të prekë atë kategori personash të cilët janë në prag pensioni.  Sipas tij, reforma do të shtrihet edhe për pensionet suplementare, çka parashikon edhe ulje të pagesës, por edhe rritje të moshës për funksionarët e lartë shtetërore. “Funksionarët e lartë shtetërorë nuk mund të gëzojnë...
http://www.vetemlajme.com/-ldquo-s-rsquo-eshte-normale-qe-nje-ish-deputet-apo-ish-minister-te-dale-ne-pension-55-vjec-rdquo--artikull-11560.p.w

Te fundit nga Ekonomi dhe BiznesMe shume nga Ekonomi dhe Biznes
Ngrijne projektet e reja, paguhen borxhet
Ngrijne projektet e reja, paguhen borxhet
Një pjesë e shpenzimeve për  investimet publike të buxhetit të shtetit do të qëndrojnë të bllokuara deri në  muajin maj. Lajmi është bërë i ditur nga burime pranë ministrisë së  Ekonomisë, sipas të cilave mësohet  se fondi i që do të mbahet i bllokuar  është rreth 5 miliardë lekë.  Ky fond  është pjesë e zërit  shpenzime kapitale,  çka do të thotë se  asnjë projekt i ri nuk  do të nisë të paktën deri në fillim të  majit. Ministria më  e...
http://www.vetemlajme.com/ngrijne-projektet-e-reja-paguhen-borxhet-artikull-11568.p.w

Analiza e CEZ-it, 200 mln dollare humbje cdo vit
Analiza e CEZ-it, 200 mln dollare humbje cdo vit
Kompania CEZ Shpërndarje ka zhvilluar dje analizën vjetore, ku i pranishëm ishte dhe Ministri i Industrisë dhe Energjetikës, Damian Gjiknuri. Sipas ministrit, humbjet e kësaj kompanie arrijnë deri në 200 milionë dollarë në vit, por Gjiknuri ka premtuar se po punohet për likuidimin e këtyre humbjeve. Gjiknuri shtoi se CEZ-i do të riprivatizohet sërish, por fillimisht do të kthehet në një kompani publike. Gjiknuri ka kërkuar që të merren masa më të rrepta për debitorët e...
http://www.vetemlajme.com/analiza-e-cez-it-200-mln-dollare-humbje-cdo-vit--artikull-11567.p.w

Asnje rruge te re ne vitin 2014, mbyllen projektet e vjetra
Asnje rruge te re ne vitin 2014, mbyllen projektet e vjetra
Autoriteti Rrugor i Shqipërisë këtë vit nuk do të nisë asnjë rrugë të re, por do të mbyllë investimet në rrugët që ishin hapur nga qeveria “Berisha” si dhe do të shlyejë borxhet ndaj biznesit. Dashamir Xhika, kreu i këtij autoriteti, ka deklaruar në Komisionin e Veprimtarisë Prodhuese se 4 miliardë lekë nga buxheti i tyre do të shkojnë për larjen e detyrimeve të prapambetura ndaj firmave që kanë kryer punimet në rrugë. Për vitin 2014 Autoriteti Rrugor i...
http://www.vetemlajme.com/asnje-rruge-te-re-ne-vitin-2014-mbyllen-projektet-e-vjetra--artikull-11566.p.w

Te fundit nga KultureMe shume nga Kulture
Femrat nudo qe perfaqesojne gruan e dhunuar, refugjaten dhe prostituten
Femrat nudo qe perfaqesojne gruan e dhunuar, refugjaten dhe prostituten
Mark Brunga Ekspozita e pikturës e motrave durrsake Shpresa Beqiri dhe Deti Ademi është çelur këto ditë në Paris. “Poetesha e Evës pa Adamin” ishte tema që trajton Shpresa Beqiri, ndërsa temën “Ngrohtësi mesdhetare nga Çikago” e prezanton Deti Ademi. Beqiri rikthehet te publiku parisian pas 13-vjetësh. Fillimisht, ajo është prezantuar së bashku me bashkëshortin e saj, të ndjerin Nikolet Vasia. Ndërsa, Deti Ademi prej 13-vjetësh jeton në Çikago dhe ekspozon për...
http://www.vetemlajme.com/femrat-nudo-qe-perfaqesojne-gruan-e-dhunuar-refugjaten-dhe-prostituten--artikull-11574.p.w

Artistet po “anetaresojne”, filmin shqiptar ne Europe
Artistet po “anetaresojne”, filmin shqiptar ne Europe
Valeria Dedaj  Regjisorja Anila Varfi është bërë së fundmi anëtare e Akademisë Europiane të Filmit në Berlin. Akademia Europiane e Filmit është formuar në vitin 1989 dhe ka për qëllim që të bashkojë profesionistë europianë të filmit, në mënyrë që të promovojnë kulturën filmike të Europës. EFA inicion dhe merr pjesë në shumë aktivitete lidhur me politikën e filmit si dhe me aspektet e ekonomisë, artit dhe trajnimit. Programi përfshin konferenca, seminare dhe...
http://www.vetemlajme.com/artistet-po-ldquo-anetaresojne-rdquo-filmin-shqiptar-ne-europe--artikull-11573.p.w

Libri per femije, menyre qe sfidon kohen
Libri per femije, menyre qe sfidon kohen
Plator Perja  “Libri për fëmijë do të ndryshojë botën, sepse ai flet me gjuhën e dashurisë, respektit e mirëkuptimit midis popujve dhe të gjithë kombeve” – thoshte Jella Lepmann, shkrimtarja që në vitin 1953 i dha jetë IBBY-it, organizatës më të madhe të librit për fëmijë, duke patur si moto idenë: “Pak nga pak këtë botë të rrëmujshme do ta kthejmë në drejtimin e duhur duke filluar nga fëmijët”. Dita Ndërkombëtare e Librit për Fëmijë festohet në...
http://www.vetemlajme.com/libri-per-femije-menyre-qe-sfidon-kohen--artikull-11572.p.w

Te fundit nga KurioziteteMe shume nga Kuriozitete
Nje mundesi e dyfishte per Kinen dhe Perendimin
Nje mundesi e dyfishte per Kinen dhe Perendimin
Matthias Von Hein Asnjë vend tjetër në Europë nuk ka marrëdhënie kaq të ngushta me Kinën sa Gjermania. Që ato janë në radhë të parë të natyrës ekonomike, u bë e qartë edhe në vizitën shtetërore të kryetarit kinez të shtetit dhe të partisë Xi Jinping. Një sërë marrëveshjesh midis sipërmarrjeve gjermane dhe kineze janë pjesë e bilancit të vizitës së parë të një kryetari kinez shteti në Gjermani që prej tetë vjetësh, duke përfshirë edhe angazhimin për...
http://www.vetemlajme.com/nje-mundesi-e-dyfishte-per-kinen-dhe-perendimin--artikull-11580.p.w

Patriot, profesioni kryesor ne Shqiperi
Patriot, profesioni kryesor ne Shqiperi
Ardi Stefa "Profesioni" më i lehtë në Shqipëri e Ballkan është ai i "patriotit". Ashtu sikundër profesioni më i vështirë është ai i të qenit me të vërtetë patriot. Monteskje shkruante dikur: "Nëpërmjet dashurisë për njerëzit e mi, mësova që mbi të gjitha i përkas njerëzimit". Në fjalorin e gjuhës së sotme shqipe, përcaktohet se patriot është ai i cili me punën dhe veprën e tij ndihmon në mbarëvajtjen e kombit, në ruajtjen e pavarësisë e integritetit...
http://www.vetemlajme.com/patriot-profesioni-kryesor-ne-shqiperi-artikull-11579.p.w

Rusia kuptoi kufijte e saj
Rusia kuptoi kufijte e saj
Bernd Riegert Ndoshta nuk ishte vetë Putini, por rrethi i tij më i ngushtë, me ndikim të madh ekonomik, që kërkojnë ç’tensionim. Megjithëse sanksionet ekonomike ende nuk janë vendosur, investitorët po largohen nga Rusia. Larg qëndrojnë jo vetëm sipërmarrje perëndimore, edhe rusët e pasur po i nxjerrin paratë e tyre jashtë vendit. Rubla po humbet në vlerë. Banka Qendrore e Rusisë pret gjatë vitit në vijim në rastin më të mirë një stanjacion, por jo më rritje....
http://www.vetemlajme.com/rusia-kuptoi-kufijte-e-saj-artikull-11578.p.w

Te fundit nga ShendetiMe shume nga Shendeti
Kujdes fytyres Keshilla per nje bukuri natyrore.
Kujdes fytyres Keshilla per nje bukuri natyrore.
Si te kujdesemi per lekuren e fytyres sone? Lekura e fytyres  eshte me e ekspozuar ndaj agresionit te agjenteve te jashtem:te ftohtet, diellit,eres,ndotjes …etj.Fytyra jone pasqyron te gjitha emocionet e jetes;te qeshuren, lotet,stresin dhe keto lene shenje ne fytyren tone.Kjo eshte arsyeja pse lekura e fytyres meriton nje kujdes te vecante,per te ruajtur bukurine tone [...]
http://www.vetemlajme.com/kujdes-fytyres-keshilla-per-nje-bukuri-natyrore--artikull-918.p.w

Te dalesh xhiro me biciklete
Te dalesh xhiro me biciklete
Sipas nje sondazhi promovuar nga Belte,Italianet levizin me biciklete mbi te gjitha per te qendruar ne forme.Por edhe per te bere dicka te nevojshme per ambientin. Care marredhenie kane Italianet me bicikleten e tyre? Dhe sa jane ata qe i hipin bicikletes? Për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve dhe të tjera mbi këtë temë kemi menduar [...]
http://www.vetemlajme.com/te-dalesh-xhiro-me-biciklete-artikull-917.p.w

Autizmi te femijet
Autizmi te femijet
C’eshte autizmi? Autizmi eshte nje crregullim kompleks i trurit qe perfshin shume aspekte te zhvillimit te femijes,duke perfshire si  te flasin,te luajne dhe te bashkeveprojne.Sipas  eksperteve shkaqet e autizmit nuk jane kuptuar plotesisht,por ata jane te mendimit se duhet te ndermerren veprime sa me shpejt te jete e mundur  per te trajtuar simptomat e femijeve [...]
http://www.vetemlajme.com/autizmi-te-femijet-artikull-916.p.w

Te fundit nga SportMe shume nga Sport
Mes shqiptareve te Kosoves dhe Shqiperise nuk ka kurrfare perplasjeje
Mes shqiptareve te Kosoves dhe Shqiperise nuk ka kurrfare perplasjeje
Anxhela Devole Është shpallur futbollisti më i mirë  i vitit 2012, tashmë i afirmuar  si një lojtar me aftësi të mira  fizike, rol drejtuesi në fushë dhe  me stabilitet duke mbuluar me  përpikmëri thuajse çdo pozicion aktivizimi në fushë. Është fjala për Andi Lilën.  Ai ka qenë për një kohë të gjatë kapiten  i Tiranës, kapiten i Besës, Kavajës dhe  gjithashtu kapiten i Albanian U-21. Lila  edhe këtë javë është bërë protagonist  në kampionatin helen...
http://www.vetemlajme.com/mes-shqiptareve-te-kosoves-dhe-shqiperise-nuk-ka-kurrfare-perplasjeje-artikull-11604.p.w

 Flamurtari nuk di te shenoje, Partizani le vendin e dyte
Flamurtari nuk di te shenoje, Partizani le vendin e dyte
Edmond Suaj Flamurtari dhe Partizani dhuruan dje një ndeshje që prodhoi lojë dhe raste pafund, sidomos për Flamurtarin, por në fund rrjetat nuk u prekën. Flamurtari ngulmoi shumë, por në fund nuk u arrit ajo që u kërkua, fitorja. Partizani vuajti shumë problemet fizike që shfaqën lojtarët, kjo si pasojë e problemeve që kanë pasur pikë gjatë javës që lamë pas. Gjithsesi, kjo pikë nuk i vlen asnjërës nga të dyja ekipet, të cilat i shikojnë objektivat të rrezikuar....
http://www.vetemlajme.com/-flamurtari-nuk-di-te-shenoje-partizani-le-vendin-e-dyte-artikull-11603.p.w

Junajtid per krenarine, Bajernit i djeg ende ’99-ta
Junajtid per krenarine, Bajernit i djeg ende ’99-ta
Një nga ndeshjet më të rëndësishme të kësaj faze të Ligës së Kampionëve do të jetë padyshim ajo që do të luhet sonte në mitikun “Old Trafford”. Përballë do të jenë dy skuadra me një histori të madhe dhe më shumë traditë në këto kompeticione. Ndoshta forma e skuadrave është e kundërt, por kjo nuk ka asnjë vlerë për këtë ndeshje. Junajtid ka pësuar ndryshime të mëdha pas largimit të legjendarit Ser Aleks Ferguson dhe kjo duket qartë me pozicionin që...
http://www.vetemlajme.com/junajtid-per-krenarine-bajernit-i-djeg-ende-amp-8217-99-ta--artikull-11602.p.w

Te fundit nga RajoniMe shume nga Rajoni
Italia dergon trupa ne “Trekendeshin e Vdekjes” per te nderprere luften e mafias
Italia dergon trupa ne “Trekendeshin e Vdekjes” per te nderprere luften e mafias
Qeveria italiane po dërgon 100 trupa në zonën veriore të Napolit, ku vazhdon ende shkatërrimi mjedisor nga deponimi i mbetjeve të raketave. Çdo natë, në pjesën verilindore të qytetit, midis qyteteve Nola, Acerra dhe Marigliano, qindra zjarre të vogla djegin fushat dhe tokën, në atë që njihet si “Trekëndëshi i Vdekjes”. Ajo e ka marrë emrin për shkak të niveleve të larta të kancerit, të cilat mendohen të jenë shkaktuar nga ndotja për shkak të...
http://www.vetemlajme.com/italia-dergon-trupa-ne-ldquo-trekendeshin-e-vdekjes-rdquo-per-te-nderprere-luften-e-mafias-artikull-11598.p.w

Kili  tronditet nga  termeti gjigand, i cili provokoi nje cunam
Kili tronditet nga termeti gjigand, i cili provokoi nje cunam
Sipas agjensisë së lajmeve Reuters, një tërmet gjigant me shkallë 8.2 ballë ra ditën e martë në pjesën jugore të Kilit, duke shkaktuar pesë vdekje, pasuar nga një cunam, që e goditi bregun me dallgë 2 metër të larta. Zyrtarët thanë se të vdekurit ishin njerëz që u vranë nga shembja e mureve ose që vdiqën nga ataku i zemrës.   Qeveria evakuoi bregun verior të Kilit dhe presidenti Michelle Bachelet deklaroi se ajo ishte një zonë e rrezikshme, duke premtuar...
http://www.vetemlajme.com/kili-tronditet-nga-termeti-gjigand-i-cili-provokoi-nje-cunam-artikull-11597.p.w

Vajzat e “Pussy Riot” i kerkojne BE-se sanksione shtese ndaj Putinit
Vajzat e “Pussy Riot” i kerkojne BE-se sanksione shtese ndaj Putinit
Brukel – Dy aktiviste nga grupi pank rus “Pussy Riot” i kanë bërë thirrje politikanëve të Bashkimit Europian të shtojnë sanksionet e tyre mbi Rusinë, për të përshpejtuar rrëzimin e Putinit nga pushteti.  25-vjeçarja, Masha Alyokhina dhe 24-vjeçarja, Nadya Tolokonnikova thanë ditën e martë në Bruksel se lista e zezë e Bashkimit Europian do të thyejë besimin e rrethit të ngushtë të presidentit Putin dhe do të shtojë moralin opozitar.  Ato thanë se Europa duhet...
http://www.vetemlajme.com/vajzat-e-ldquo-pussy-riot-rdquo-i-kerkojne-be-se-sanksione-shtese-ndaj-putinit-artikull-11596.p.w

Te fundit nga KronikeMe shume nga Kronike
Vjedhja e veprave te artit, nis gjykimi per Thimon dhe Spahon
Vjedhja e veprave te artit, nis gjykimi per Thimon dhe Spahon
Prokuroria e Tiranës ka përfunduar hetimet dhe ka dërguar për gjykim dosjen e të akuzuarve, për kryerjen e veprës penale në bashkëpunim të “Vjedhjes së veprave të artit dhe kulturës”.  Hetimi i Gjergji Thimos dhe Arben Spahnos, ka nisur në bazë të materialit të referuar nga Policia e Shtetit. Sipas organit të akuzës, gjatë hetimit ka rezultuar se dy shtetasit, në bashkëpunim me njëri-tjetrin, kanë vjedhur vepra arti.  Prokuroria arriti të provojë se një pjesë...
http://www.vetemlajme.com/vjedhja-e-veprave-te-artit-nis-gjykimi-per-thimon-dhe-spahon-artikull-11586.p.w

Aktivistet revoltohen per vrasjen e Ilir Karelit, digjet flamuri grek
Aktivistet revoltohen per vrasjen e Ilir Karelit, digjet flamuri grek
Tiranë- Sot pranë ambienteve të ambasadës greke në Tiranë, është zhvilluar një protestë nga aktivistët e organizatës “Levizja Reago për Drejtësi” . Qëllim i kësaj proteste nga ana e të rinjve është mbikëqyrur nga autoritetet lokale, edhe pse nuk ka pasur asnjë sjellje të shfrenuar apo incident gjatë zhvillimit të saj. Aktivistët kanë reaguar në mënyrë paqësore pasi kanë djegur flamurin grek pranë ambasadës, vend në të cilin u mbajt edhe protesta gjatë...
http://www.vetemlajme.com/aktivistet-revoltohen-per-vrasjen-e-ilir-karelit-digjet-flamuri-grek-artikull-11585.p.w

Policia hyn ne Lazarat, fushate sensibilzuese per nxenesit
Policia hyn ne Lazarat, fushate sensibilzuese per nxenesit
Policia ka mundur të hyjë sot në Lazarat, ku ka zhvilluar një takim sensibilizues për parandalimin e kultivimit të bimëve narkotike, me nxënësit e shkollës së mesme ‘Muhamet Gjollesha’. Gjatë bashkëbisedimet me gjimnazistët, funksionarët e policisë të Gjirokastrës apeluan të rinjtë që të qëndrojnë më pranë librit dhe larg lëndëve narkotike. “Të rinjtë të qëndrojnë më pranë librit dhe larg lëndëve narkotike.Të rinjtë të mos i gëzohen një leku më...
http://www.vetemlajme.com/policia-hyn-ne-lazarat-fushate-sensibilzuese-per-nxenesit-artikull-11584.p.w

Te fundit nga SocialeMe shume nga Sociale
 Kremrat qe duhet te perdorim per te patur nje lekure te shendetshme
Kremrat qe duhet te perdorim per te patur nje lekure te shendetshme
Neritan Gjergo  Lëkura është një organ shumë i rëndësishëm dhe i specializuar për vetë funksionet specifike që ka. Pranvera ka ardhur dhe temperaturat kanë filluar të rriten. Ne jemi të ekspozuar ndaj rrezeve të dëmshme të diellit çdo ditë, por shumë nga ne nuk dinë si ta mbrojnë në mënyrë të shëndetshme lëkurën. Brunilda Bardhi, mjeke dermato-venerologe tregon për “Shekullin” masat paraprake që njerëzit duhet të marrin për të patur një lëkurë sa më...
http://www.vetemlajme.com/-kremrat-qe-duhet-te-perdorim-per-te-patur-nje-lekure-te-shendetshme--artikull-11592.p.w

Rezervo heret qe te pushosh lire ne resortet turistike te Evropes
Rezervo heret qe te pushosh lire ne resortet turistike te Evropes
Dorjana Bezat  Ato që e bëjnë verën stinën më të dashur për shumë njerëz janë padyshim pushimet. Kursejmë gjatë gjithë vitit që të kalojmë pushimet e dëshiruara. Me kalimin e viteve numri i personave që preferojnë të kalojnë pushimet jashtë vendit është rritur. Madje, në disa familje është shndërruar në traditë familjare. Kjo përvojë ndër vite i ka edukuar shqiptarët të zgjedhin vendet më të përshtatshme dhe më ekonomike. Një zgjedhje e zgjuar...
http://www.vetemlajme.com/rezervo-heret-qe-te-pushosh-lire-ne-resortet-turistike-te-evropes--artikull-11591.p.w

 Ke shkolle te larte? Nuk ka burre per ty
Ke shkolle te larte? Nuk ka burre per ty
  Luela Myftari  Kërkoj të kaloj një mëngjes, diku në një fermë. Mendoj si shumëkush se fusha e gjelbër dhe qetësia e një femre do ta bëjë jo vetëm ditën, por edhe javën që ka nisur edhe më të qetë. Nuk kam shumë kohë dhe nisem të shkoj në Sukth, aty ku e di se do të më presin miq. Mirëpo, nga një ditë e qetë siç mendoja se do të ishte çdo fjalë e banorëve që takoj më zhyt në mendime. Nuk ka mundësi që jeta në vetëm 20 minuta largësi gjeografike të...
http://www.vetemlajme.com/-ke-shkolle-te-larte-nuk-ka-burre-per-ty--artikull-11590.p.w

Publicitet: