Links
Te fundit nga PolitikeMe shume nga Politike
Akuzat ne media, Ferati  Dezinformime pa baze, keqardhje dhe masa ligjore per shpifesat
Akuzat ne media, Ferati Dezinformime pa baze, keqardhje dhe masa ligjore per shpifesat
Koordinatorja e zyrës së deputetit socialist Koço Kokëdhima në Himarë, Laura Ferati ka reaguar ndaj akuzave të bëra sot në disa medie, sipas të cilave, Ferati u ka bërë presion institucioneve për punësime jashtë kritereve ligjore. Nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”, Ferati shpjegon se, prej 8 muajsh, vazhdon rolin e saj si koordinatore për Himarën dhe është e përkushtuar për zgjidhjen e problemeve të qytetarëve.  Duke përgënjeshtruar...
http://www.vetemlajme.com/akuzat-ne-media-ferati-dezinformime-pa-baze-keqardhje-dhe-masa-ligjore-per-shpifesat-artikull-11610.p.w

Deklarata e Rames, reagon Basha, i del ne krah Nishanit
Deklarata e Rames, reagon Basha, i del ne krah Nishanit
Debatet virtuale PS-PD vazhdojnë në rrjetet sociale. Menjëherë pas deklaratës së kryeministrit Rama drejtuar Nishanit, për kthimin e tre ligjeve në Kuvend, reagoi kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, duke i dalë në krah Presidentit. Përmes një njoftimi në Facebook, Basha deklaroi së  ‘i papërgjegjshmi’ nuk interesohet për shqetësimet e qytetarëve, por i poshtëron ata duke fyer inteligjencën e tyre. Më tej ai ngriti disa shqetësime, të cilat sipas tij janë...
http://www.vetemlajme.com/deklarata-e-rames-reagon-basha-i-del-ne-krah-nishanit-artikull-11609.p.w

Nishani, mesazh ngushellimi familjes se minatoreve
Nishani, mesazh ngushellimi familjes se minatoreve
Presidenti i Republikës Bujar Nishani, u dërgoi një mesazh ngushëllimi familjeve të dy minatorëve, që humbën jetën sot në minierën e Fushë Lopës në Martanesh. Përmes këtij mesazhi, Presidenti u kërkoi institucioneve shtetërore që të bëjnë më tepër punë për sigurinë e jetës së minatorëve dhe shtimin e kujdesit social ndaj familjeve të tyre. “Jam i pikëlluar për ngjarjen e rëndë të ndodhur sot në Minierën e Fushë Lopës, në Martanesh, ku fatkeqësisht...
http://www.vetemlajme.com/nishani-mesazh-ngushellimi-familjes-se-minatoreve-artikull-11608.p.w

Te fundit nga Ekonomi dhe BiznesMe shume nga Ekonomi dhe Biznes
Moody’s  Shqiperia me ekonomi stabel
Moody’s Shqiperia me ekonomi stabel
Shumë vende janë përballur me një zhvlerësim nga agjencitë kryesore të vlerësimit të Kreditit, por Shqipëria po ruan me sukses nivelin “B1” dhe pritshmëritë janë për një vlerësim pozitiv në të ardhmen. Ky ka qenë vlerësimi për vendin tonë, i dhënë nga Agjencia Ndërkombëtare e Vlerësimit Financiar, “Moody’s”, e cila konfirmoi vlerësimin “B1” për obligacionet e qeverisë shqiptare, me parashikim të “qëndrueshëm”. “Moody’s” përmend disa...
http://www.vetemlajme.com/moody-amp-8217-s-shqiperia-me-ekonomi-stabel-artikull-11616.p.w

"The Economist"  Schengen drejt shperberjes, BE ne telashe
"The Economist" Schengen drejt shperberjes, BE ne telashe
Prestigjiozia britanike "The Economist" shkruan se një projekt i madh evropian është drejt shkatërrimit dhe nuk e ka fjalën për Eurozonën, por për marrëveshjen Schengen ndërmjet 26 vendeve evropiane, për eleminimin e kontrollit të kufijve ndërshtetërorë. Në sajë të kësaj marrëveshjeje, qytetarët e vendeve europiane përfitojnë jashtëzakonisht shumë nga mundësia e tyre që të lëvizin lirisht ndërmjet vendeve. Mirëpo vala e emigrantëve që synon të depërtojë në...
http://www.vetemlajme.com/-quot-the-economist-quot-schengen-drejt-shperberjes-be-ne-telashe-artikull-11615.p.w

FMN paralajmeron tkurrje te rritjes globale
FMN paralajmeron tkurrje te rritjes globale
Normat më të larta të interesit dhe rritja më e dobët në tregjet e reja mund të shkaktojnë tkurrjen e rritjes globale me 2 perqind në 5 vitet e ardhshme. Ky është paralajmërimi që ka dhënë Fondi Monetar Ndërkombëtar për ekonominë botërore. Sipas Raportit të FMN-së, bëhet e ditur se interesi i lartë dhe rritja e dobët do të përforcojnë njëri-tjetrin, duke shkaktuar rritje më të ulët dhe duke u dëmtuar tregjet e reja me pabarazi të madhe ekonomike, si Argjentina,...
http://www.vetemlajme.com/fmn-paralajmeron-tkurrje-te-rritjes-globale-artikull-11614.p.w

Te fundit nga KultureMe shume nga Kulture
 Per here te pare germime arkeologjike ne Fortesen Trekendore, ne Butrint
Per here te pare germime arkeologjike ne Fortesen Trekendore, ne Butrint
Ilir Parangoni  Në Butrint u zhvillua projekti arkeologjik i Fortesës Trekëndore. Qëllimi i projektit ishte hedhja dritë mbi Butrintin e vonshëm të shek.XVI-XVIII duke përqendruar kërkimet te një nga monumentet më domethënës të kësaj periudhe, tek ai i Fortesës Trekëndore. Për të plotësuar më mirë kuadrin e periudhës në studim, vrojtime u realizuan në zonën përreth Butrintit dhe në Kalanë e Borshit me synim identifikimin e elementeve të kësaj periudhe në një...
http://www.vetemlajme.com/-per-here-te-pare-germime-arkeologjike-ne-fortesen-trekendore-ne-butrint--artikull-11622.p.w

 Beton mbi kalldremet e Gjirokastres
Beton mbi kalldremet e Gjirokastres
Valeria Dedaj Ndërhyrjet që po bëhen në sokakët e Gjirokastrës konsiderohen të paligjshme. Zhulieta Harasani, drejtoresha e Përgjithshme e Planifikimit Strategjik për Trashëgiminë dhe Diversitetin Kulturor, flet për “Shekulli”-n, mbi ndërhyrjet që kanë nxitur debat ditët e fundit në Gjirokastër. Sipas saj, pavarësisht se Bashkia e Gjirokastrës ka detyrim dhe përgjegjësi që të bëjë ndërhyrje në infrastrukturën e qytetit, në rrugë, apo kanalizime, këto punime...
http://www.vetemlajme.com/-beton-mbi-kalldremet-e-gjirokastres--artikull-11621.p.w

Muzeu Arkeologjik i Durresit hap dyert ne shtator
Muzeu Arkeologjik i Durresit hap dyert ne shtator
Valeria Dedaj  Në muajin shtator, në qytetin e Durrësit hapet Muzeu Arkeologjik. Drejtori i Drejtorisë Rajonale në Durrës, Ledion Lako gjatë një interviste për “Shekulli”-n tregon për punën që janë duke bërë specialistët në këtë Muze. Objektet e Muzeut, prej 3 vjetësh kanë qenë të mbyllura, për aktualisht janë duke u rikosnturkuar dhe gjendja e tyre është e mirë. “Restaurimi është një proces që fillon që nga gërmimi, përzgjedhja e deri te shndërrimi i...
http://www.vetemlajme.com/muzeu-arkeologjik-i-durresit-hap-dyert-ne-shtator-artikull-11620.p.w

Te fundit nga KurioziteteMe shume nga Kuriozitete
Presidenti si ushtar aktiv i ish-kryeministrit
Presidenti si ushtar aktiv i ish-kryeministrit
Përparim Halili Tashmë Presidenti i Republikës Bujar Nishani, ka dalë hapur kundër mazhorancës qeverisëse, si përfaqësues dhe mbështetës i opozitës politike (PD). Me kthimin në parlament të 3 ligjeve për KLD, për Policinë e Shtetit dhe për Gjykatat Administrative, kreu i shtetit Bujar Nishani, provoi publikisht më së fundi, se nuk është më President i Republikës, por “ushtar” aktiv i PD, i vënë në urdhrat e padiskutueshëm të kreut faktik të PD-së,...
http://www.vetemlajme.com/presidenti-si-ushtar-aktiv-i-ish-kryeministrit--artikull-11628.p.w

Crregullimi i ri
Crregullimi i ri
Alexander Kudascheff  Bota po tronditet nga krizat: në Ukrainë dhe më shumë në Lindjen e Mesme, edhe pse armëpushimi mes Izraelit dhe Hamasit u jep njerëzve mundësi të marrin frymë për pesë ditë. Në Siri lufta civile vazhdon me intensitet vrastar, edhe pse në një masë të madhe pa u vënë re. Së shpejti numri i të vdekurve do të ketë arritur shifrën 200.000, në një vend i cili po bëhet copë-copë. Në Irakun e Veriut harta gjeografike po ribëhet nga luftëtarë, që...
http://www.vetemlajme.com/crregullimi-i-ri--artikull-11627.p.w

 Shashka vrasesish dhe perdhunuesish
Shashka vrasesish dhe perdhunuesish
Arben Rrozhani Një ish-punonjës i pritjes së popullit në zyrën e deputetit të PS-së në Sarandë, Koço Kokëdhimës, u arrestua pas denoncimit të një qytetareje se i kishte kërkuar favore seksuale, asaj dhe vajzës së mitur, në këmbim të punësimit. Ngjarja u denoncua fillimisht dje paradite në një televizion afër opozitës dhe më pas u bë kryetemë e ditës së shtunë. Zyra e deputetit Kokëdhima në Sarandë, ashtu siç pritej, u distancua nga akti i sëmurë dhe pervers...
http://www.vetemlajme.com/-shashka-vrasesish-dhe-perdhunuesish-artikull-11626.p.w

Te fundit nga ShendetiMe shume nga Shendeti
Kujdes fytyres Keshilla per nje bukuri natyrore.
Kujdes fytyres Keshilla per nje bukuri natyrore.
Si te kujdesemi per lekuren e fytyres sone? Lekura e fytyres  eshte me e ekspozuar ndaj agresionit te agjenteve te jashtem:te ftohtet, diellit,eres,ndotjes …etj.Fytyra jone pasqyron te gjitha emocionet e jetes;te qeshuren, lotet,stresin dhe keto lene shenje ne fytyren tone.Kjo eshte arsyeja pse lekura e fytyres meriton nje kujdes te vecante,per te ruajtur bukurine tone [...]
http://www.vetemlajme.com/kujdes-fytyres-keshilla-per-nje-bukuri-natyrore--artikull-918.p.w

Te dalesh xhiro me biciklete
Te dalesh xhiro me biciklete
Sipas nje sondazhi promovuar nga Belte,Italianet levizin me biciklete mbi te gjitha per te qendruar ne forme.Por edhe per te bere dicka te nevojshme per ambientin. Care marredhenie kane Italianet me bicikleten e tyre? Dhe sa jane ata qe i hipin bicikletes? Për t’iu përgjigjur këtyre pyetjeve dhe të tjera mbi këtë temë kemi menduar [...]
http://www.vetemlajme.com/te-dalesh-xhiro-me-biciklete-artikull-917.p.w

Autizmi te femijet
Autizmi te femijet
C’eshte autizmi? Autizmi eshte nje crregullim kompleks i trurit qe perfshin shume aspekte te zhvillimit te femijes,duke perfshire si  te flasin,te luajne dhe te bashkeveprojne.Sipas  eksperteve shkaqet e autizmit nuk jane kuptuar plotesisht,por ata jane te mendimit se duhet te ndermerren veprime sa me shpejt te jete e mundur  per te trajtuar simptomat e femijeve [...]
http://www.vetemlajme.com/autizmi-te-femijet-artikull-916.p.w

Te fundit nga SportMe shume nga Sport
Cerci pranon Atletikon e Madridit, me pas e pergenjeshtron
Cerci pranon Atletikon e Madridit, me pas e pergenjeshtron
Me sa duket, mesfushori italian Alesio Cerci e ka zgjedhur ekipin e tij të ri dhe ai është Atletiko e Madridit. Sipas mediave italiane, lojtari i Torinos e ka pranuar vetë këtë gjë në një status në profilin e tij në Facebook, duke deklaruar se është në përfundim të negociatave për të kaluar tek ekipi spanjoll. Disa orë më vonë, italiani ka deklaruar se nuk është aspak e vërtet se ka pranuar ekipin e Diego Pablo Simeones, përkundrazi, nuk ka hyrë aspak në tratativa me...
http://www.vetemlajme.com/cerci-pranon-atletikon-e-madridit-me-pas-e-pergenjeshtron-artikull-11652.p.w

Takaj “gjysme” i kenaqur, do titullin e peste radhazi
Takaj “gjysme” i kenaqur, do titullin e peste radhazi
Tonin Frroku  Superkupa e fituar i ka bërë të gjithë të ndjehen mirë në qytetin më të madh juglindor. Shumë më tepër kur është fituar në një finale me Flamurtarin ekip të cilin këtë sezon më tepër se në të gjitha kampionatet e tjera edhe korçarët e shikojnë si kundërshtarin direkt edhe në fitimin e titullit kampion. Ndaj, dhe për këtë gëzimi i korçarëve ka pasur të tjera përmasa edhe sepse kur fitohen me një ekip si ky vlonjat trofeu ka tjetër lezet....
http://www.vetemlajme.com/takaj-ldquo-gjysme-rdquo-i-kenaqur-do-titullin-e-peste-radhazi--artikull-11651.p.w

Luhet Superkupa e Spanjes, Real-Atletiko
Luhet Superkupa e Spanjes, Real-Atletiko
Sot në mbrëmje, në orën 23:00, do të luhet ndeshja e Superkupës së Spanjës, midis ekipeve të Realit të Madridit dhe atij të Ateltikos së Madridit. Këto dy ekipe do të kenë mundësinë më të mirë për të filluar sezonin me një trofe. Reali i Madridit do të ketë thuajse të gjithë ekipin në dispozicion, ndërsa Atletiko do t’i duhet të bëjë pa një ndër lojtarët e saj më kryesor, turkun Arda Turan. Këto dy ekipe janë përballur me njëra-tjetrën 202 herë, me...
http://www.vetemlajme.com/luhet-superkupa-e-spanjes-real-atletiko-artikull-11650.p.w

Te fundit nga RajoniMe shume nga Rajoni
21 persona te vdekur nga aksidenti me tren
21 persona te vdekur nga aksidenti me tren
Indi- Të paktën 21 persona kanë mbetur të vdekur nga aksidenti i ndodhur mëngjesin e sotëm në qytetin Bihar në Indi. Sipas autoriteteve vendase, thuhet se mes të vdekurve janë 7 fëmijë dhe 6 gra ndërkohë që numri i të plagosurve akoma nuk është bërë i ditur. Aksidenti ka ndodhur si pasojë e një pakujdesie të një shoferi indian, i cili ka dashur të kalojë mbi shina me makinën e tij më dy rrota, por fatkeqësisht ka ngelur duke mos e lëvizur dot më. Si pasojë, treni...
http://www.vetemlajme.com/21-persona-te-vdekur-nga-aksidenti-me-tren-artikull-11646.p.w

Obama  Rimarrja e diges se Mosulit, hap madhor ne luften kunder ISIS
Obama Rimarrja e diges se Mosulit, hap madhor ne luften kunder ISIS
Presidenti amerikan Barak Obama konfirmoi rimarrjen e digës së Mosulit nga luftëtarët kurdë Peshmerga dhe trupat irakene, një fitore e rëndësishme kjo në betejën kundër militantëve ekstremistë të Shtetit Islamik në Irak e Levant (ISIS).  Avionët luftarakë amerikanë dhe ata të telekomanduar ndërmorën të hënën rreth 15 sulme ajrore përreth digës së Mosulit, gjatë të cilave u goditën nëntë pozicione luftarake të ISIS-it, artileria e tyre anti-ajrore, automjetet...
http://www.vetemlajme.com/obama-rimarrja-e-diges-se-mosulit-hap-madhor-ne-luften-kunder-isis-artikull-11645.p.w

’Ebola’, gjenden 17 pacientet e zhdukur
’Ebola’, gjenden 17 pacientet e zhdukur
Shtatëmbëdhjetë pacientët që dyshohen se janë mbartës të sëmundjes Ebola, dhe të cilët u zhdukën në Liberi pas sulmit ndaj një qendre shëndetësore në kryeqytet, u gjetën. Edhe pse në fillim qeveria kishte mohuar humbjen e 17 personave, ata ishin shpallur në kërkim dhe më në fund u kthyen veten në qendrën e trajtimit, njofton BBC-ja. Shifrat e reja të Kombeve të Bashkuara, tregojnë se 1,229 njerëz kanë vdekur që nga fillimi i këtij viti nga sëmundja që ka...
http://www.vetemlajme.com/-amp-8217-ebola-amp-8217-gjenden-17-pacientet-e-zhdukur-artikull-11644.p.w

Te fundit nga KronikeMe shume nga Kronike
Fushe-Kruje, asgjesohen 1880 rrenje kanabis, arrestohet kryeplaku i fshatit
Fushe-Kruje, asgjesohen 1880 rrenje kanabis, arrestohet kryeplaku i fshatit
Gjatë kontrolleve të policisë së Fushë-Krujës në fshatin Arameras, janë asgjësuar 1880 rrënjë kanabis sativa.  Pas asgjësimit të bimëve narkotike, janë proceduar penalisht disa persona, midis të cilëve ndodhet edhe një përfaqësues i pushtetit lokal, i cili kishte deklaruar se në atë zonë nuk kishte bimë narkotike të kultivuara. Mësohet se në prangat e policisë ka rënë 69-vjeçari Xhavit Kullaj dhe 57-vjeçari Rexhep Kullaj, të dy banues në fshatin Arameras të...
http://www.vetemlajme.com/fushe-kruje-asgjesohen-1880-rrenje-kanabis-arrestohet-kryeplaku-i-fshatit-artikull-11634.p.w

Nis seanca gjyqesore ndaj Agron Canes
Nis seanca gjyqesore ndaj Agron Canes
Ka nisur sot seanca gjyqësore për dhënien e masës së sigurisë ndaj Agron Canes, ish-aktivistit të PS-së në Sarandë, që u akuzua për ngacmime seksuale ndaj një 14-vjeçareje.  Agron Cane, së bashku me avokatin e tij Gjergj Imeraj, kanë hyrë në ambientet e gjykatës ku pritet të jepet dhe vendimi i saj. Sipas burimeve lokale, mësohet se gjyqtare e çështjes do të jetë Enkelejda Doda, ndërsa prokurori do të jetë Ritan Gjati. Dy ditë më parë, avokati mbrojtës i...
http://www.vetemlajme.com/nis-seanca-gjyqesore-ndaj-agron-canes-artikull-11633.p.w

Durres, 50-vjecari var veten te hekurat e stadiumit
Durres, 50-vjecari var veten te hekurat e stadiumit
Një 50-vjeçar ka vendosur t’i japë fund jetës në një mënyrë tragjike, duke u vetëvarur te hekurat rrethuese të stadiumit “Niko Dovana” në Durrës. Trupi i personit të seksit mashkull është dërguar në morgun e spitalit të Durrësit, në pritje të identifikimit nga familjarët. Forcat e policisë të cilët kanë shkuar në vendngjarje, po punojnë për zbardhjen e shkaqeve që e çuan 50-vjeçarin të ndërmerrte aktin e vetëflijimit. /Shekulli Online/S.L./
http://www.vetemlajme.com/durres-50-vjecari-var-veten-te-hekurat-e-stadiumit-artikull-11632.p.w

Te fundit nga SocialeMe shume nga Sociale
Jam natyre e vetepermbajtur edhe kur jam jashte skenes
Jam natyre e vetepermbajtur edhe kur jam jashte skenes
Dorjana Bezat 21-vjeçarja Xhensila Myrtezaj vjen më afër publikut me klipin e saj më të ri “Vespa”, i cili vjen si një kartolinë nga jugu i Shqipërisë për publikun. Xhirimi i tij në Sarandë ka qenë një zgjedhje e këngëtares pasi ajo e konsideron bregdetin shqiptar si një ndër vendet më të bukur në botë. Syri estetik i Xhensilës ka prekur çdo detaj të këtij klipi. Ajo tregon për “Shekullin” se një ndihmesë mjaft të madhe e merr nga i fejuari i sa Besart...
http://www.vetemlajme.com/jam-natyre-e-vetepermbajtur-edhe-kur-jam-jashte-skenes-artikull-11640.p.w

 Landfilli i Sharres, mina me sahat ne porten e kryeqytetit
Landfilli i Sharres, mina me sahat ne porten e kryeqytetit
Luela Myftari Kryeqyteti derdh rreth 700 tonë në ditë plehra, ku mbetje spitalore janë mbi 1 milion. Është pikërisht landfilli i Sharrës ai që sot duhet të mblidhte e të përpunonte njëlloj si çdo landfill tjetër i kryeqyteteve të botës mbetjet në vend, por Tirana nuk është si shumica e kryeqyteteve në botë, ndryshe punët do të kishin shkuar më mirë. Sepse sot, në vitin 2014, landfilli i kryeqytetit vazhdon të jetë pjesë e një projekti të papërfunduar edhe pse...
http://www.vetemlajme.com/-landfilli-i-sharres-mina-me-sahat-ne-porten-e-kryeqytetit--artikull-11639.p.w

Palestra, jo vetem para, por edhe pas pushimeve
Palestra, jo vetem para, por edhe pas pushimeve
Anxhela Devole   Sporti është mjaft i mirë për shëndetin dhe trupin e njeriut, por edhe një mënyrë e përkryer për të kaluar kohën e lirë. Nga njëra anë ndikon në shëndetin e individit që merret me aktivitet fizik, mban trupin dhe mendjen në lëvizje, dhe nga ana tjetër largon stresin dhe problemet që secili nga ne kalon çdo ditë. Aktiviteti fizik, në natyrë apo palestër ndikon për të fuqizuar muskujt dhe reduktuar lodhjen, madje ndikon edhe në rritjen e...
http://www.vetemlajme.com/palestra-jo-vetem-para-por-edhe-pas-pushimeve--artikull-11638.p.w

Publicitet: